Dobroczynne działanie łaźni parowej

Łaźnie parowe stają się coraz bardziej popularne. Wzrost zainteresowania ich użytkowników wynika z korzystnego oddziaływania na dobrostan organizmu.

W jaki sposób działają łaźnie parowe?

Elementem łaźni parowej jest generator pary, który wpompowuje ją do zamkniętego pomieszczenia oraz tworzy unikalne warunki, w tym znaczny wzrost temperatury i wilgotności powietrza. Pomieszczenie musi być zatem odpowiednio wykończone z użyciem wodoodpornego materiału, takiego jako kamień czy ceramika. Moc wytwornicy pary dostosowana jest do kubatury pomieszczenia, rodzaju jego wykończenia oraz zastosowanej wentylacji.

Jakie korzyści przynosi kąpiel w łaźni parowej?

Kąpiele w łaźni parowej oddziałują korzystnie na zdrowie. Mogą być one połączone z aromaterapią. Powodują one oczyszczenie organizmu, łagodzą objawy schorzeń oraz umożliwiają relaks ciała. Podczas tego rodzaju kąpieli dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, zwiększenia przepływu oraz ułatwienia transportu tlenu. Niwelowane jest wrażenie ciężkich nóg oraz ograniczane są skurcze i mrowienie.

W jaki sposób łaźnie parowe wpływają na kondycję skóry?

Podczas kąpieli następuje intensywne pocenie się. Dochodzi do otwierania porów skóry i oczyszczenia jej zewnętrznej warstwy. Usuwany jest zrogowaciały naskórek oraz zalegające zanieczyszczenia.

Jakie inne zalety ma łaźnia parowa?

Korzystanie z tego rodzaju kąpieli umożliwia rozluźnienie ciała przed treningiem oraz jego regenerację po intensywnym wysiłku. Dochodzi również do rozluźnienia stawów oraz wzrostu ich elastyczności. Łaźnie parowe redukują również bóle stawów oraz wpływają na zmniejszenie stresu. Podczas pobytu w łaźni wydzielają się endorfiny, które poprawiają nastój oraz obniżają odpowiedzialnego za stres kortyzolu. Ciepło łaźni parowej działa również korzystnie na śluzówki wchodzące w skład układu oddechowego. Możliwe jest udrożnienie nosa i zatok oraz przyniesienie znacznej ulgi.

Czy korzystanie z łaźni parowych ma swoje ograniczenia?

Z łaźni parowych należy korzystać rozsądnie, ponieważ możliwe jest doprowadzenie do odwodnienia organizmu. Należy zatem przed pobytem w łaźni spożyć sporą ilość płynów oraz kontrolować czas kąpieli. Należy również ograniczyć ryzyko związane z infekcją skóry stóp, w tym grzybicą. Z łaźni parowej nie powinny korzystać kobiety w ciąży oraz osoby borykające się z chorobami serca. Tego rodzaju kąpiele nie są również zalecane w przypadku nadciśnienia tętniczego oraz epilepsji. Z pobytu w saunie powinny również zrezygnować osoby, które przyjmują antybiotyki, leki uspokajające lub uprzednio spożyły alkohol.